Mockup i obiekty inteligentne

MOCKUP

Mockup (czyt. mokap) to makieta, dzięki której możesz zaprezentować swój projekt i zobaczyć jak będzie wyglądał jako gotowy produkt. Może to być prezentacja serwisu www, aplikacji mobilnej, wizytówki, nadruku na t-shircie lub kubku, etc.

Kilkakrotnie spotkałam się na różnych stronach/blogach nad zachwytami typu wow, a jak wkleiłaś/eś to w tego laptopa? - to nic innego jak mockup. Mockupy to głównie zdjęcia wysokiej jakości lub realistyczne grafiki z dopasowanymi obiektami inteligentnymi, dzięki którym bardzo szybko możesz podmienić grafikę na swoją. Takie makiety można oczywiście robić samemu, jednak jest to trochę czasochłonne zajęcie.

W czasach, kiedy gonią nas deadline'y lub najzwyklej na świecie "nie umiemy w grafikę", ale fajnie by było coś wkleić w ekran laptopa lub smartfona - możemy posłużyć się darmowymi mockupami. Najprościej wpisać w Google "free mockup", jednak osobiście polecam Mockupworld. Znajdziesz tam dużo różnych darmowych plików, dodatkowo jest teraz do pobrania niemała paczka naprawdę fajnych i przydatnych mokapów.

Jak podmienić grafikę na swoją - obiekt inteligentny

Powyższy mockup pochodzi z darmowej paczki Mockupworld i tak wygląda przykładowa wersja z moim zdjęciem i tekstem. Niestety, a może stety każdy mockup jest plikiem PSD to znaczy, że będzie Ci potrzebny program Photoshop.

Jak widać, ten mockup nie należy do najbardziej rozbudowanych (a i takie się zdarzają). Po otworzeniu pliku usuń górną warstwę Remove Layer, interesować Cię będzie warstwa Replace me - i to jest właśnie obiekt inteligentny.

W zależności od twórcy mockupu możesz spotkać się z kolorowymi warstwami, głównie czerwonymi, a obiekty inteligentne mogą mieć różne nazwy takie jak replace me, put your design here, etc.

Po kliknięciu zobaczysz dwa informacyjne komunikaty, z czego ten drugi nie zawsze będzie się pojawiał.

Zatwierdź OK.

Na tym etapie zawsze wybieram zachowaj warstwy, jeżeli wybierzesz spłaszcz też nic się nie stanie, jednak zdarzają się przypadki, kiedy jakiś przykładowy tekst lub logo ma dodatkowe style warstw i wtedy można je skopiować i na przykład trochę zmodyfikować według uznania. Dlatego lepiej wybrać zachowaj warstwy.

Kiedy skończysz, zamknij dokument Rechteck_1212.psb klikając w x na karcie u góry. Zapisz zmiany i podejrzyj efekt na mockupie. Zawsze możesz go zmienić, poprawić, dodać screen swojej strony www, etc.

Gotowy mockup:

Projekty płatne i darmowe nexts.pl

Powyższa instrukcja przyda Ci się też do moich projektów, które powoli wdrażam na stronę. W zakładce Projekty znajdziesz m.in. darmowe i płatne szablony wizytówek. Czerwonymi warstwami oznaczyłam obiekty inteligentne, w których możesz dodać swoje logo. Kolorem zielonym zaznaczyłam warstwy tekstowe, które należy zmienić. W każdej paczce jest też informacja jakich fontów użyłam i skąd można je pobrać.

Istnieje również możliwość indywidualnego zaprojektowania wizytówki, w tym celu skontaktuj się ze mną.